Kalkulator biegowy

Każdy, kto trenuje bieganie powinien regularnie monitorować parametry swojej aktywności sportowej. Obliczenia tempa biegu, czasu i dystansu jest kluczowe, aby określić postęp swojej sprawności fizycznej i skuteczności treningu czy diety.

Aplikacja w smartfonie lub dedykowane urządzenie

Dla tych biegaczy, którzy lubią nowinki techniczne idealnie sprawdzi się dedykowana aplikacja na smartfona czy też osobne urządzenie, monitorujące parametry biegu. Zarówno jedno jak i drugie urządzenie można zamontować na ramieniu, aby nie utrudniać sobie biegu.

Alternatywą jest wykorzystanie tzw. smartwatcha, czyli zegarka z wyświetlaczem który może sam w sobie posiadać aplikację kalkulatora biegowego. Są to jednak dość drogie urządzenia, ale zdecydowanie wygodniejsze od dwóch opisanych powyżej.

„Ręczny” kalkulator biegowy

Nie każdy jednak przepada za noszeniem ze sobą jakichkolwiek urządzeń elektronicznych podczas biegu. I słusznie, mogą bowiem powodować nieprzyjemne otarcia czy skutecznie utrudniać trening, szczególnie na dłuższych dystansach. Jak więc wykonać kalkulacje parametrów biegu ręcznie?

Nie są to trudne obliczenia i sprowadzają się do wyciągnięcia szukanego parametru na podstawie znanych dwóch pozostałych. Mamy do wyboru: czas, dystans i tempo, jeśli znamy dwie z trzech to bez trudu obliczymy szukaną wartość.

Obliczanie tempa biegu

Załóżmy, że zawodnik zamierza przebiec maraton (dystans: 42.195 km) w czasie krótszym niż 5 godzin (300 minut). Aby tego osiągnąć, należy przebiec 140 metrów na minutę (42195 / 300) lub 1 kilometr w tempie 7:07 minuty.

W innym przypadku, znając tempo wynoszące 7 minut / kilometr, chcemy określić ile czasu potrzebujemy na bieg na dystansie 12 kilometrów. Prosta matematyka – 7×12 daje nam wynik 84 minuty, czyli 1:24 h.

Czy da się biec jednym tempem przez cały czas?

Powyższe obliczenia to tylko matematyka, która w tym przypadku nie zawsze ma dokładne odzwierciedlenie w rzeczywistości. Na tempo biegu składa się szereg czynników, nie zawsze zależnych od zawodnika, dlatego zakładanie jednej stałej wartości i ścisłe trzymanie się jej zdaje się nie być najlepszym pomysłem.