Zawody biegowe na igrzyskach olimpijskich

Bieganie jest sportem popularnym dosłownie na całym świecie. Różnorakie zawody tego typu przyciągają ogromne ilości widzów niezależnie od rangi, jaką one posiadają. Oczywiście najbardziej popularne są takie o randze mistrzowskiej. Zdecydowanie najatrakcyjniejsze w tej kwestii są biegi, jakie mają miejsce na jednej z największych imprez na świecie, czyli igrzyskach olimpijskich.

Nutka historii

Historia biegów na igrzyskach olimpijskich jest niesamowicie bogata, ale warto przede wszystkim zapoznać się z początkami biegów, które sięgają bardzo wczesnych lat.

Pierwszy raz na arenie olimpijskich zmagań pojawiły się one w 1896 roku podczas imprezy w Atenach. W tamtym czasie dostępnych było jedynie 6 konkurencji z nimi związanych. Warto w tym momencie zwrócić uwagę na fakt, że początkowo były to zmagania jedynie dla mężczyzn. Kobiety do rywalizacji na tej globalnej imprezie przystąpiły po raz pierwszy w 1928 roku, gdy miejscem zmagań był holenderski Amsterdam.

Czasy obecne

Trzeba otwarcie powiedzieć, że obecne czasy w kwestii biegów na olimpiadzie diametralnie różnią się od ich początków. Obecnie mamy do czynienia już z trzynastoma różnymi biegowymi konkurencjami, w których mierzą się najlepsi biegacze i najlepsze biegaczki na świecie. Szczególną popularnością cieszą się biegi krótkodystansowe, gdzie widzowie mogą podziwiać kapitalne pojedynki sprinterskie z fenomenalnymi rezultatami, które w wielu przypadkach sprawiają, że widząc je, człowiek łapie się za głowę, nie wierząc, że to w ogóle jest możliwe.

Również biegi sztafetowe zyskują coraz większą rzeszę fanów. Drużynowe pojedynki, gdzie tak na dobrą sprawę każdy bieg ma znaczenie, dostarczają wszystkim widzom niesamowitych emocji, które bardzo utrzymują się aż do ostatnich sekund. Fani maratonów także nie mają powodu do narzekania, bo te koronne w tej kwestii konkurencji także potrafią zachwycić niejednego kibica.

To wszystko dobitnie pokazuje, że ciężko sobie wyobrazić obecnie igrzyska olimpijskie bez udziału jakiejkolwiek konkurencji związanej z bieganiem. Bezsprzecznie trzeba powiedzieć, że bez tych emocjonujących konkurencji takie globalne zawody utraciłyby dużą rzeszę kibiców, których takie pojedynki przyciągają na stadiony i przed ekrany telewizorów, ale przede wszystkim straciłyby swoją rangę, którą zdecydowanie lekkoatletyczne biegi umacniały z każdą kolejną tego typu imprezą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *