Grudniowy maraton w Pizie

Gdy w Polsce biegacze zmieniają już garderobę treningową na ocieplaną, na włoskim wybrzeżu Morza Liguryjskiego, a dokładnie w Pizie, rozgrywają się zawody na dystansie maratońskim.

Nieco cieplejsza niż u nas aura zachęca do zagranicznego wyjazdu i udziału w tej imprezie. W roku 2018 na maraton w Pizie zdecydowało się 21 naszych rodaków na 1714 finiszerów. W poprzednich latach startowało nas kilka do kilkunastu osób. Do startu w tych zawodach skłania też niezbyt wygórowana – jak na europejskie standardy – opłata startowa: obecnie wynosi 60 euro (trwają zapisy na rok 2021).

Przebieg trasy maratonu

Od 2011r. Maratona di Pisa odbywa się w drugiej połowie grudnia i jest typowym biegiem ulicznym z dość szybką trasą. Suma podbiegów i zbiegów wynosi około 190m, a największa „stromizna” czeka na zawodników w okolicach 15 kilometra. Nie ma się czego obawiać, bo na odcinku ok. 1500 metrów pokonuje się tam zaledwie 12 metrow w pionie.

Start i meta biegu znajdują się, a jakże, w pobliżu Krzywej Wieży i placu Duomo (dla zainteresowanych polecamy artykuł: Piza to nie tylko Krzywa Wieża, o innych zabytkach Pizy wartych do odwiedzenia), będących wizytówką miasta. Zarówno początkowe, jak i końcowe kilometry pokonuje się w ścisłym centrum, więc liczyć można na solidny doping publiczności i fotografie z zabytkową zabudową w tle.

Po wybiegnięciu na tereny podmiejskie Pizy trasę stanowią odcinki proste i tylko kilka ostrzejszych zakrętów. Malowniczy, wiejski krajobraz to pola uprawne z majaczącymi w oddali górami. Biegacze do pokonania mają też długi, nadmorski odcinek, ale bez obaw – cały czas drogą asfaltową. Około 3-kilometrowy fragment trasy pozwala delektować się widokiem morza, zwłaszcza, że wytchnienie mięśniom da tam też lekko opadający teren.

Końcówka maratonu, tj. ostatnie 1500 m, wiedzie przez typowe wąskie uliczki starego miasta, a na mecie dosłownie wpada się wprost przed słynną Krzywą Wieżę.

Czy zawsze maraton w Pizie odbywał się w grudniu?

Od pierwszej edycji w 1999r. zawody zawsze odbywały się wiosną. W 2010r. organizatorzy zdecydowali się, po raz pierwszy w historii, przenieść rywalizację na okres zimowy. Niestety kapryśna, grudniowa pogoda wymusiła odwołanie biegu. Opady śniegu i lód, zalegający na Piazza dei Miracoli stwarzały wówczas zagrożenie dla biegaczy.

Mimo tego organizacyjnego niefartu, nic nie wskazuje, by impreza miała powrócić na późno wiosenny termin. Post-pandemiczna, 22. edycja maratonu w Pizie, planowana jest na 19 grudnia 2021r. Rejestracja na zawody jest już otwarta, przy czym opłaty będą przyjmowane dopiero po 30 września, gdy potwierdzi się możliwość zorganizowania biegu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *