Buty biegowe – ważna decyzja początkującego biegacza

Lepiej biegać w trampkach, niż nie ruszać się wcale. Niby tak, ale w praktyce, pokonywanie kolejnych kilometrów w obuwiu nie przystosowanym do tego jest co najmniej niewygodne. Przy dłuższych dystansach, złe buty zapewne doprowadzą do kontuzji. Zatem…

Jak dobrać właściwe buty biegowe?

Na początku przygody, większość biegaczy decyduje się na obuwie z amortyzacją. Obawiając się uszkodzenia stawów, podczas uderzania o twardą nawierzchnię, wybierają buty z dużą ilością pianki lub żelu (albo ich kombinacją). To faktycznie słuszne podejście, zwłaszcza jeśli zamierzamy biegać głównie po asfalcie czy kostce brukowej.

Przy zakupach, dodatkowo dochodzi kwestia wsparcia stopy, tak by nie lekceważyć jej biomechaniki. W wielu sklepach, gdy wybieramy buty biegowe, możemy sprawdzić czy mamy skłonność do nadmiernej pronacji czy supinacji. Jeśli okaże się, że nasza stopa nadmiernie ucieka do środka – to najgorsza wiadomość, zwłaszcza dla portfela, bo buty dla pronatora kosztują więcej niż tzw. neutralne.

Kolejna sprawa do rozważenia, gdy w planach mamy bieganie, to drop buta. Pod tym pojęciem kryje się różnica wysokości (w mm) pomiędzy palcami a pietą. Na początku przygody, zwykle biegamy „z pięty”, która to z każdym krokiem przyjmuje obciążenie ok. trzykrotnie większe od naszej masy ciała. Dlatego na pierwsze buty biegowe, lepiej wybrać takie, które mają sporo amortyzacji pod piętą (co zwykle wiąże się z dropem 10-12mm). Gdy z czasem wyrobimy już sobie technikę, możemy próbować przejść na bieganie ze śródstopia. Wtedy zaopatrzmy się w buty biegowe z dropem 4-8mm lub zerowym. Ten ostatni wymusza zupełnie inną technikę poruszania się, jest to krok najbardziej naturalny.

Na koniec zostaje jeszcze wybór właściwego rozmiaru. Kupując buty do biegania, zawsze powinniśmy wybierać je o rozmiar większe od codziennych, tak by napuchnięta od wysiłku stopa miała wystarczająco przestrzeni. We właściwie dopasowanych butach, łatwiej szczerze przyznać „biegam, bo lubię”!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *