Różnorodność zawodów biegowych w Polsce

Dzięki wyjątkowym warunkom geograficznym naszego kraju, w Polsce każdego roku odbywa się wiele różnych zawodów biegowych, spośród których biegacze mogą wybrać te idealnie pasujące do ich preferencji. Mamy więc zarówno maratony i biegi miejskie, uliczne, jak i zawody w biegach górskich.

Zebraliśmy trzy ciekawe zawody w biegach, dostępne zarówno dla początkujących zawodników, jak i prawdziwych zawodników Ultra.

Piekło Czantorii

Słynne „Piekło Czantorii” to zawody biegowe organizowane na czterech dystansach: ok. 10,4 km (Bestyjka), ok. 24,3 km (Bestyja), ok. 47,7 km (Pieron) oraz ok 71,3 km (Przepieron). W biegu o najdłuższym dystansie przewyższenie wynosi aż blisko 6 tys. metrów, a zawodnicy na dotarcie do mety mają 18 godzin.

W dotychczasowych edycjach najlepsi zawodnicy dobiegali do mety w czasie krótszym niż 8 godzin (mężczyźni) i 10 godzin (kobiety) na tzw. starej trasie, zaś od 2019 roku rekordowe czasy były już znacznie wyższe – ok. 11 godzin (mężczyźni) i ok. 12 godzin (kobiety).

Długość jednej pętli na trasie Piekła Czantorii wynosi 23 km. Ten bieg górski odbywa się na terenach masywu Czantorii (stąd nazwa), a trasa biegu pełna jest mokrych i śliskich kamieni, błota, liści i korzeni.

Całe zawody trwają ok. dwóch dni, wielu zawodników ma okazję biec w nocy, w środku lasu i w różnych warunkach atmosferycznych, co jest sprawdzianem nie tylko wytrzymałości i przygotowania fizycznego, ale też wytrwałości i odwagi.

Maraton Cyborga

Organizowany w Chorzowie od kilkunastu lat maraton to jedno z najważniejszych wydarzeń biegowych w Polsce. Bieg odbywa się w Parku Śląskim, na 7 kilometrowej pętli. Ilukrotnie zawodnik przebiegnie pętlę zależy od jego wytrzymałości i tego, czy zmieści się w limicie czasu wynoszącym 6 godzin.

Nieukończona pętla nie jest brana pod uwagę, dlatego np. zawodnik, który przebiegł 13 kilometrów nadal będzie klasyfikowany z tymi, którzy zawody zakończyli po jednej pętli.

Maraton Cyborga organizowany jest 1 stycznia, a wielu jego uczestników nie wyobraża sobie lepszego sposobu na powitanie nowego roku niż start właśnie w tych zawodach.

Memoriał Wojtka Kozuba

Zawody organizowane przez Stowarzyszenie im. Wojtka Kozuba polegają na biegu na dystansie ok. 13,5 km z sumą przewyższeń dochodzącą do 1 km. Bieg odbywa się na trasie na Babią Górę (1725 m n.p.m.). Jest to jeden z najtrudniejszych biegów górskich w Polsce, a jego trasa pełna jest wyjątkowych widoków.

To tylko trzy przykłady różnorodności w zawodach biegowych organizowanych w Polsce. Każdy z biegaczy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *