Dlaczego warto biegać?

Bieganie jest bardzo popularnym sportem. Ciepłe dni zachęcają do wyjścia na zewnątrz i przebiegnięcia pierwszych kilometrów. Bieganie na świeżym powietrzu niesie za sobą wiele korzyści, i właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na ten rodzaj aktywności.

Zalety biegania

Bieganie to tani sport, który możemy wykonywać w dowolnym miejscu. Żeby zacząć wystarczy para wygodnych butów oraz okrycie wierzchnie dopasowane do pogody.

W ciepłe dni będzie to koszulka z krótkim rękawem połączona z krótkimi spodenkami. Z kolei w chłodne dni założymy na siebie spodnie, bluzę i kurtkę, jeśli będzie taka potrzeba.

Nie musimy wydawać kilkuset złotych na wyposażenie, a zwłaszcza na początku. Wystarczą nam wygodne buty i ubranie, w którym będziemy się dobrze czuć w czasie biegu.

Aktywność na świeżym powietrzu, w tym bieganie, wpływa na zwiększenie odporności. Dzięki temu będziemy mniej chorować.

Jest to świetny sposób na walkę z przewlekłym stresem. Po ciężkim dniu w pracy nie ma nic lepszego niż przebiegnięcie kilku kilometrów. W trakcie biegania wydzielane są endorfiny, czyli hormony szczęścia. Wpływają one na dobry nastrój w trakcie biegu, jak i po nim. Dodatkowo biegając zmniejszamy poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, który ma negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu.

Bieganie może być pomocne w leczeniu depresji. Najlepiej wybrać się do parku lub poza miasto, co wpłynie na odprężenie w czasie wykonywania wysiłku.

Bieganie może wydłużyć nasze życie o kilka lat. Dodatkowo regularna aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu groźnych dla życia chorób.

Nowe znajomości

Bieganie otwiera też drogę do nawiązywania nowych znajomości. Liczne zawody biegowe organizowane w Polsce przyciągają wielu miłośników tego sportu, jest to więc okazja na zawarcie przyjaźni z osobami o takiej samej pasji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *